Τελευταία Νέα

Έδειξε χαρακτήρα ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ στο παιχνίδι με τον ΗΡΑΚΛΗ (3-1)

Ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της ένατης θέσης στην κανονική περίοδο, που του δίνει πλεονέκτημα στα πλέι άουτ, έκανε ο Ηρακλής Χαλκίδας, επικρατώντας του Ηρακλή Θεσσαλονίκης στο κλειστό της Κανήθου, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Volleyleague. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση συνολικά. Τα σερβίς της ομάδας της Χαλκίδας έδωσαν αρκετούς άσσους και δυσκόλευαν την υποδοχή των αντιπάλων, η υψηλή συγκέντρωση και η αποφασιστικότητα ήταν τα στοιχεία που έκαναν την διαφορά ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης όμως κατάφερε σε κρίσιμο σημείο να περάσει μπροστά (19-20), αλλά η ομάδα της Χαλκίδας έδειξε χαρακτήρα και με σερί 6-1 από κει και πέρα κατέκτήσε το σετ. Το επόμενο ο Ηρακλής Χαλκίδας το κατέκτησε πιο εύκολα, με τα σερβίς να του δίνουν μεγάλη δύναμη και αρκετούς πόντους (5 άσσοι). Από τα μέσα του σετ και μετά οι γηπεδούχοι είχαν σημαντικό και σταθερό προβάδισμα, το οποίο κράτησαν μέχρι να φτάσουν στους 25 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο τρίτο σετ, στο οποίο οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, έως ότου οι Μακεδόνες παίρνοντας τρεις συνεχόμενους πόντους, ξεφύγουν με ισάριθμη διαφορά (19-22), η οποία καθόρισε την έκβαση του σετ. Στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας μπήκε αποφασισμένος να ξεκαθαρίσει από νωρίς τα πράγματα. Πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ με προβάδισμα +4 και στο δεύτερο με +5 και ενώ ενδιάμεσα είχε φτάσει και στο +7 (14-7 και 12-5). Τελικά, οι γηπεδούχοι έφτασαν με άνεση στην κατάκτηση και αυτού του σετ, που τους έδωσε την νίκη και τρεις υπερπολίτιμους βαθμούς.

ΣΕΤ: 3-1 (25-21, 25-18, 22-25, 25-16).

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Τάπια 26 (24/55 επ, 2 μπλοκ), Κανέλλος 7 (6/10 επ, 1 μπλοκ), Ντίνας 11 (7/13 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 12 (8/25 επ, 4 άσσοι, 62% υπ - 35% άριστες), Ρενάν 1 (1/2 επ), Κλότσκο 5 (4/15 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ - 29% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ - 40% άριστες), Μάρκου, Χουέβας, Σπυριούνης 3 (3/11 επ, 22% υπ - 22% άριστες), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος 2 (2 άσσοι).

Ηρακλής Θεσσαλονίκης (Ορφανός): Τζιουμάκας 10 (5/23 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 52% υπ - 30% άριστες), Στεφανίδης 7 (4/20 επ, 3 μπλοκ), Κιόσης 8 (3/6 επ, 5 μπλοκ), Αναστασιάδης 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 13 (12/25 επ, 1 άσσος, 70% υπ - 43% άριστες), Γάτσης 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 53% υπ - 28% άριστες), Ηλίας 1 (άσσος), Χριστόφας 9 (8/22 επ, 1 μπλοκ).